AUGUST SUMMER PROGRAM

 

WEDNESDAYS

8/2, 8/9, 8/16, 8/23

 

  Ages 2 – 4                        11:00am~12:00pm

Grades K ~ 2nd               12:00pm~1:30pm

Grades 3rd ~5th               1:30pm~3:00pm

Sr. & Divas Company        3:30pm~5:00pm

Superstars Company       5:00pm~6:30pm

Tots Company (rm 2)       5:00pm~6:30pm

 

 

ACRO THURSDAYS SCHEDULE

ACRO LEVEL 1   @ 4:00pm-4:45pm

ACRO LEVEL 2   @  4:45pm-5:45pm

ACRO LEVEL 3   @  5:45pm-6:45pm

 

 

 

September 2017

 

 

MONDAY

3:30-4:30  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

4:30-5:00  K-1st Tap (ROOM 1)

4:00-5:00  Tots Company Technique (ROOM 2)

5:00-6:30  Divas/SS Ballet Technique (ROOM 1)

6:30-8:00  Sr.Ballet Technique (ROOM 1)

8:00-8:45  HS-Adults Jazz (ROOM 1)

8:45-9:00 HS-Adults Lyrical (ROOM 1)

 

TUESDAY

3:30-4:30  2nd-5th Grade Jazz (ROOM 1)

3:30-4:15  6th-HS Tap (ROOM 2)

4:30-5:15  2nd-5th Grade Tap (ROOM 2)

4:30-5:30  6th-HS Jazz (ROOM 1)

5:30-7:00  Superstars Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:30-6:15  2nd-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

6:15-7:00  6th Grade-HS Hip Hop (ROOM 2)

7:00-8:30  Divas Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

 

WEDNESDAY

3:30-4:15  2nd-5th Grade Ballet/Modern (ROOM 1)

4:15-5:00  6th-HS Ballet/Modern (ROOM 1)

5:00-6:00  Sr. Jazz Company (ROOM 1)

6:00-7:00  Sr. Specialty Company (ROOM 1)

7:00-8:00  Tap Company

8:00-8:45  HS-Adults Tap

8:45-9:30  HS-Adults Hip Hop

 

THURSDAY

2:30-3:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3

3:30-4:15  K-1st Grade Hip Hop (ROOM 2)

3:30-4:15  2nd-3rd Grade Hip Hop (ROOM 1)

4:15-5:00  4th-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

4:15-5:00  6th-HS Hip Hop (ROOM 1)

5:00-6:30  Tiny Tots Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:00-5:45   Boys Hip Hop (ROOM 2)

 

 

FRIDAY

4:00-4:45  Acro Level 1 (ROOM 1)

4:45-5:45  Acro Level 2 (ROOM 1)

5:45-6:45  Acro Level 3 (ROOM 1)

4:00-6:00  Private Sessions (ROOM 2)

 

SATURDAY

10:00am-11:00am  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

11:00am-11:30am  K-1st Grade Tap (ROOM 1)

10:00am-11:30am  2nd-5th Jazz/Ballet (ROOM 2)

11:30am-12:15  2nd-5th Tap (ROOM 2)

11:30am-12:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3 (ROOM 1)

12:15-1:00   Creative Movement Level 2 Ages 3 1/2-4 1/2 (ROOM 1)

 

 

•ALL COMPANY CLASSES ARE MANDATORY, IN ORDER TO RETURN TO COMPANY IN SEPT.

 

1467  Hylan Blvd.

Staten Island, N.Y. 10305

tel. 718•980•0189

  Ages 2 – 4                        11:00am~12:00pm

Grades K ~ 2nd               12:00pm~1:30pm

Grades 3rd ~5th               1:30pm~3:00pm

Sr. & Divas Company        3:30pm~5:00pm

Superstars Company       5:00pm~6:30pm

Tots Company (rm 2)       5:00pm~6:30pm

 

 

ACRO THURSDAYS SCHEDULE

ACRO LEVEL 1   @ 4:00pm-4:45pm

ACRO LEVEL 2   @  4:45pm-5:45pm

ACRO LEVEL 3   @  5:45pm-6:45pm

 

 

 

September 2017

 

 

MONDAY

3:30-4:30  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

4:30-5:00  K-1st Tap (ROOM 1)

4:00-5:00  Tots Company Technique (ROOM 2)

5:00-6:30  Divas/SS Ballet Technique (ROOM 1)

6:30-8:00  Sr.Ballet Technique (ROOM 1)

8:00-8:45  HS-Adults Jazz (ROOM 1)

8:45-9:00 HS-Adults Lyrical (ROOM 1)

 

TUESDAY

3:30-4:30  2nd-5th Grade Jazz (ROOM 1)

3:30-4:15  6th-HS Tap (ROOM 2)

4:30-5:15  2nd-5th Grade Tap (ROOM 2)

4:30-5:30  6th-HS Jazz (ROOM 1)

5:30-7:00  Superstars Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:30-6:15  2nd-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

6:15-7:00  6th Grade-HS Hip Hop (ROOM 2)

7:00-8:30  Divas Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

 

WEDNESDAY

3:30-4:15  2nd-5th Grade Ballet/Modern (ROOM 1)

4:15-5:00  6th-HS Ballet/Modern (ROOM 1)

5:00-6:00  Sr. Jazz Company (ROOM 1)

6:00-7:00  Sr. Specialty Company (ROOM 1)

7:00-8:00  Tap Company

8:00-8:45  HS-Adults Tap

8:45-9:30  HS-Adults Hip Hop

 

THURSDAY

2:30-3:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3

3:30-4:15  K-1st Grade Hip Hop (ROOM 2)

3:30-4:15  2nd-3rd Grade Hip Hop (ROOM 1)

4:15-5:00  4th-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

4:15-5:00  6th-HS Hip Hop (ROOM 1)

5:00-6:30  Tiny Tots Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:00-5:45   Boys Hip Hop (ROOM 2)

 

 

FRIDAY

4:00-4:45  Acro Level 1 (ROOM 1)

4:45-5:45  Acro Level 2 (ROOM 1)

5:45-6:45  Acro Level 3 (ROOM 1)

4:00-6:00  Private Sessions (ROOM 2)

 

SATURDAY

10:00am-11:00am  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

11:00am-11:30am  K-1st Grade Tap (ROOM 1)

10:00am-11:30am  2nd-5th Jazz/Ballet (ROOM 2)

11:30am-12:15  2nd-5th Tap (ROOM 2)

11:30am-12:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3 (ROOM 1)

12:15-1:00   Creative Movement Level 2 Ages 3 1/2-4 1/2 (ROOM 1)

 

 

 

MONDAY

3:30-4:30  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

4:30-5:00  K-1st Tap (ROOM 1)

4:00-5:00  Tots Company Technique (ROOM 2)

5:00-6:30  Divas/SS Ballet Technique (ROOM 1)

6:30-8:00  Sr.Ballet Technique (ROOM 1)

8:00-8:45  HS-Adults Jazz (ROOM 1)

8:45-9:00 HS-Adults Lyrical (ROOM 1)

 

TUESDAY

3:30-4:30  2nd-5th Grade Jazz (ROOM 1)

3:30-4:15  6th-HS Tap (ROOM 2)

4:30-5:15  2nd-5th Grade Tap (ROOM 2)

4:30-5:30  6th-HS Jazz (ROOM 1)

5:30-7:00  Superstars Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:30-6:15  2nd-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

6:15-7:00  6th Grade-HS Hip Hop (ROOM 2)

7:00-8:30  Divas Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

 

WEDNESDAY

3:30-4:15  2nd-5th Grade Ballet/Modern (ROOM 1)

4:15-5:00  6th-HS Ballet/Modern (ROOM 1)

5:00-6:00  Sr. Jazz Company (ROOM 1)

6:00-7:00  Sr. Specialty Company (ROOM 1)

7:00-8:00  Tap Company

8:00-8:45  HS-Adults Tap

8:45-9:30  HS-Adults Hip Hop

 

THURSDAY

2:30-3:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3

3:30-4:15  K-1st Grade Hip Hop (ROOM 2)

3:30-4:15  2nd-3rd Grade Hip Hop (ROOM 1)

4:15-5:00  4th-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

4:15-5:00  6th-HS Hip Hop (ROOM 1)

5:00-6:30  Tiny Tots Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:00-5:45   Boys Hip Hop (ROOM 2)

 

 

FRIDAY

4:00-4:45  Acro Level 1 (ROOM 1)

4:45-5:45  Acro Level 2 (ROOM 1)

5:45-6:45  Acro Level 3 (ROOM 1)

4:00-6:00  Private Sessions (ROOM 2)

 

SATURDAY

10:00am-11:00am  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

11:00am-11:30am  K-1st Grade Tap (ROOM 1)

10:00am-11:30am  2nd-5th Jazz/Ballet (ROOM 2)

11:30am-12:15  2nd-5th Tap (ROOM 2)

11:30am-12:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3 (ROOM 1)

12:15-1:00   Creative Movement Level 2 Ages 3 1/2-4 1/2 (ROOM 1)

 

  Ages 2 – 4                        11:00am~12:00pm

Grades K ~ 2nd               12:00pm~1:30pm

Grades 3rd ~5th               1:30pm~3:00pm

Sr. & Divas Company        3:30pm~5:00pm

Superstars Company       5:00pm~6:30pm

Tots Company (rm 2)       5:00pm~6:30pm

 

 

ACRO THURSDAYS SCHEDULE

ACRO LEVEL 1   @ 4:00pm-4:45pm

ACRO LEVEL 2   @  4:45pm-5:45pm

ACRO LEVEL 3   @  5:45pm-6:45pm

 

 

 

 

MONDAY

3:30-4:30  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

4:30-5:00  K-1st Tap (ROOM 1)

4:00-5:00  Tots Company Technique (ROOM 2)

5:00-6:30  Divas/SS Ballet Technique (ROOM 1)

6:30-8:00  Sr.Ballet Technique (ROOM 1)

8:00-8:45  HS-Adults Jazz (ROOM 1)

8:45-9:00 HS-Adults Lyrical (ROOM 1)

 

TUESDAY

3:30-4:30  2nd-5th Grade Jazz (ROOM 1)

3:30-4:15  6th-HS Tap (ROOM 2)

4:30-5:15  2nd-5th Grade Tap (ROOM 2)

4:30-5:30  6th-HS Jazz (ROOM 1)

5:30-7:00  Superstars Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:30-6:15  2nd-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

6:15-7:00  6th Grade-HS Hip Hop (ROOM 2)

7:00-8:30  Divas Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

 

WEDNESDAY

3:30-4:15  2nd-5th Grade Ballet/Modern (ROOM 1)

4:15-5:00  6th-HS Ballet/Modern (ROOM 1)

5:00-6:00  Sr. Jazz Company (ROOM 1)

6:00-7:00  Sr. Specialty Company (ROOM 1)

7:00-8:00  Tap Company

8:00-8:45  HS-Adults Tap

8:45-9:30  HS-Adults Hip Hop

 

THURSDAY

2:30-3:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3

3:30-4:15  K-1st Grade Hip Hop (ROOM 2)

3:30-4:15  2nd-3rd Grade Hip Hop (ROOM 1)

4:15-5:00  4th-5th Grade Hip Hop (ROOM 2)

4:15-5:00  6th-HS Hip Hop (ROOM 1)

5:00-6:30  Tiny Tots Comp Jazz/Lyrical (ROOM 1)

5:00-5:45   Boys Hip Hop (ROOM 2)

 

 

FRIDAY

4:00-4:45  Acro Level 1 (ROOM 1)

4:45-5:45  Acro Level 2 (ROOM 1)

5:45-6:45  Acro Level 3 (ROOM 1)

4:00-6:00  Private Sessions (ROOM 2)

 

SATURDAY

10:00am-11:00am  K-1st Grade Jazz/Ballet (ROOM 1)

11:00am-11:30am  K-1st Grade Tap (ROOM 1)

10:00am-11:30am  2nd-5th Jazz/Ballet (ROOM 2)

11:30am-12:15  2nd-5th Tap (ROOM 2)

11:30am-12:15  Creative Movement Level 1 Ages 2-3 (ROOM 1)

12:15-1:00   Creative Movement Level 2 Ages 3 1/2-4 1/2 (ROOM 1)